Personvern og cookies

Filmfront.no er ansvarlige for dine data. Vi bruker Cookies for å tilby en bedre brukeropplevelse og for å holde en statistikk for siden via Google Analytics.


|
Logg inn
Bli medlem
Filmfronts egen podcast
 
 

Anmeldelse av 21 Jump Street, amerikansk film fra 2012

Action, Komedie, Kriminal Spilletid: 109 minutter Aldersgrense: 15 år

Moro så lenge det varte!

[Skrevet av: Morty, Dato: 29.01.2014]

Filmomtale fra Netflix: En politienhet bestående av undercoverbetjenter med ungdommelig utseende, infiltrerer skoler for å forsøke å kontrollere ungdomskriminaliteten. Stjerner 4 ½!

Annonse:

Filmen handler om en politiinstans som har i oppdrag å stanse en stor dopliga. De opererer på en videregående skole. Politienheten består av betjenter med ungdommelig utseende. Vi følger de to betjentene Morton Schmidt (Jonah Hill) og Greg Jenko (Channing Tatum). De var tidligere klassekamerater på videregående, og de møtes også tilfeldigvis igjen på politiskolen. Schmidt var en upopulær nerd, mens Jenko var en av de kule idrettsutøverne. Imidlertid blir de venner på politiskolen, og de utfyller hverandre godt. Nå har de fått et oppdrag der de skal jobbe sammen som undercoverpolitiagenter. Selve politienheten har hovedbase på 21 Jump Street, som er samme adressen som en gammel koreansk kirke.

Handlingen er spennende og full av humor, noe både Jonah Hill og Channing Tatum har god erfaring med fra tidligere filmer. Noen gode eksempler er 'Magic Mike' og 'Superbad'. De utfyller hverandre godt gjennom hele filmen og har en god kjemi seg i mellom. Dette ser man lett igjennom at de bor sammen nesten som en familie i samme hus. De er veldig troverdige i sine roller innefor filmens setting. Dette kommer også godt fram når det oppstår en konflikt mellom de to bestevennene. Denne konflikten er en stor del av filmen og skaper et dilemma for Morton Schmidt (Jonah Hill), som ender opp med å måtte velge mellom å være en nerd, eller være en av de kuleste gutta på skolen.

Filmen er regissert av Phil Lord og Chris Miller, og er basert på en tv-serie med samme navn som filmen som gikk sin seiersgang på det glade 1980-tallet. Johnny Depp hadde en av hovedrollene i tv-serien og han dukker også opp i en mindre rolle i denne filmen. Regissørene har tidligere erfaring fra animasjonsfilmer som 'Shrek', 'Puser i støvler' og 'Det regner Kjøttboller'.

Selve filmen er morsom og full av latter. Filmen passer spesielt godt for tenåringer som lever litt i den samme bobla som man her beskriver. Den mangler litt for å nå helt opp til de beste komediene i klassen. Den har heller ikke den beste dialogen, og har også litt å gå på når det gjelder gjennomføring av komediescenene og kvaliteten på actionen. Man merker dog raskt at filmen satser tyngst på humoren og har kanskje dermed ikke det prioritert å lage en stor nok actionfilm rundt det hele. Man finner ingen dype dialoger og filmen klarer ikke aldri å nå helt opp til noen klassikerstempel. I år 2012 kom det mange komedier, som blant annet: American Reunion, Project x, The Dictator og Wanderlust. 21 Jump Street har sitt fortrinn forhold til disse fordi den er stjernespekket med masse nye store talenter. Filmen mangler dog det 'originale' og kan tolkes mer som en One Night- Stand. Dette er ikke en film som det kribler i beina etter å se på nytt, men den var moro så lenge den varte!

Stjerner 4!   

Tilgjengelig på Netflix!    


Se om film er på streaming:



Les også anmeldelser av andre filmer med samme regissør:
- LEGO filmen - Smart og rotete LEGO-galskap
- 22 Jump Street - Beste komedien på leeeenge!
- Det regner kjøttboller - En hysterisk jung food komedie

Les også andre anmeldelser av utgivelse:
- Bedre enn man tror!
- Spøkefullt tenåringsrølp med en del moro med på kjøpet

Diskusjon

Les mer om filmen
Gjennomsnittskarakter:
(4 av 6 - 47 stemmer)

Kritikker i media

  • 21 Jump Street
  • Aftenposten
  • Dagsavisen
  • Aftenbladet.no
  • Filmforumet
  • Filmz.dk
  • Screenrant.com
  • Cinemablend.com
  • Moviepie.com
  • Gamereactor.no
  • Filmbloggen.net
  • Captain Charismas Filmblogg
  • ereviews.dk
  • Dagbladet
  • FilmMagasinet
  • NRK P3 - Filmpolitiet
  • Filmfront
  • Østlandets blad
  • Cinerama
  • Berlingske.dk
  • Jyllands-Posten
  • Ekstra Bladet (Danmark)
  • B.T. (Danmark)
  • Lydogbilde.no
  • Filmsnakk.no
  • Teknologia.no
  • Filmbasen.no
  • Film-nyt.dk
  • Cinemaonline.dk
  • Defilmblog.be
  • Verdens Gang
  • Adressavisen
  • Gudbrandsdølen Dagningen
  • Hamar Dagblad
  • Svd.se
  • Rbnett.no
  • Politiken (Danmark)
  • Side3
  • Cine.no
  • Hamar Arbeiderblad

Land:

USA

Språk:

Engelsk

Medvirkende

 
 

   Filmfront.no © Filmfront AS 2023 Les mer om filmfront

   Alle navn, merkenavn og bilder er copyright til de respektive eiere og skapere.

   Filmfronts personvernerklæring og informasjonskapselbruk