Luke Skywalker er kommet tilbake til sin hjemplanet Tatooine for å redde Han Solo ut av klørne på den onde gangsteren Jabba the Hutt. Luke vet ikke at det galaktiske imperium i hemmelighet er i ferd med å bygge en ny pansret romstasjon, som er enda mektigere enn den første fryktede Dødsstjernen. Dette mektige våpenet betyr den sikre død for den lille gruppen av opprørere som kjemper for å bringe frihet til galaksen igjen...
Det er duket for litt av en finale når Luke Skywalker må møte sin fryktede far Darth Vader i et voldsomt oppgjør. Det hjelper heller ikke på at den onde Keiseren har totalt kontroll over Vader og ønsker også å rekruttere unge Luke med på laget sitt. Men for å slå tilbake mot det onde imperiet kan ikke Luke greie seg helt alene. Han får også hjelp av sine gode venner Han Solo, Prinsesse Leia, Chewbacca, C-3PO, R2-D2 og de andre opprørerne som stiller opp for at galaksen skal få sin frihet.
Regien er ved den noe ukjente, Richard Marquand. Han gjør en stødig innsats og ble nok passet på av George Lucas som en liten unge. George Lucas er nok mannen som har trukket i de største trådene når dette ble laget. Han har vært med på manus i tillegg til å produsere filmen. Han har gjort sitt ytterste for at dette også ble en så vellykket oppfølger som det faktisk er blitt.
Blant skuespillerne er det de samme som hele veien har vært med og de er blitt litt flinkere med tiden som er gått. Mark Hamill fyller sin rolle som Luke Skywalker ganske så gutteaktig og Harrison Ford oser av sin sjarme i rollen som Han Solo. Carrie Fisher fungerer fint som Prinsesse Leia. Ian McDiarmid spiller den onde Keiseren og David Prowse er hans hjelper Darth Vader. Vi treffer også Anthony Daniels som C-3PO, Kenny Baker som R2-D2 og Billy Dee Williams som Lando.
Filmen ble nominert til hele fire Oscars blant annet for beste filmmusikk som bare er helt fantastisk gjort av en av vår tids aller største filmmusikere i John Williams. Den klarte også å vinne en Oscarstatuett for sine flotte spesialeffekter. Og disse spesialeffektene er blitt enda litt mer raffinerte enn de var i forrige film. Enkelte av romskipscenene er orgasmisk stilige for sin tid og fungerer brillefint selv den dag i dag. Og når jeg i tillegg får servert spesialversjonen har jeg ingenting å klage på. Det er enkelte dukker som kunne vært gjort litt bedre, men det gir også filmen en viss sjarm at man gjør det på denne måten. Bedre det enn mye av dagens CGI-dritt.
Denne store finalen har alt av hva jeg ønsker meg med en god Star Wars-film. Filmen er storslått og jeg føler at vi får en meget god og gjennomarbeidet historie. Jeg føler dette er en film som gir meg mye underholdning å se. Det er noe ved den som gjør at jeg fascineres gang på gang i flere gjennomsyn. Det er også mye substans i universet, og slik denne finalen bruker universet så ser man stort potensiale i verdenen, også til kommende filmer, men som skal slite med å holde følger med denne i kvalitet.
Dette er med andre ord en verdig avslutning på de gamle Star Wars-filmene. Jeg får det jeg forventer og litt til. Det er litt rart at filmskaperne har klart å lage tre så fantastiske filmer som dette, men det er jo blitt gjort etterpå også med gigantprosjektet til Peter Jackson i Ringenes Herre. Om du ikke har fått med deg de gamle Star Wars-filmene har du gått glipp av noe stort. Løp og kjøp, se og nyt, og opplev igjen og igjen!
Lucasfilm Ltd.