Filmfronts personvernerklæring og informasjonskapselbruk / PRIVACY & COOKIES

Filmfront.no bruker cookies med Google analytics for å ha statistikk over bruk av filmfront.no. Med å fortsette å bruke filmfront.no godtar du bruk av cookies.
Logg inn
Bli medlem
Filmfronts egen podcast
 
 

Oscarvinnerne 2021

[Skrevet av: Pål Frostad den 26.04.2021]

Årets Oscar-utdeling, den 93. i rekken, er vel overstått. Utdelingen av verdens mest kjente filmpris ble i år utsatt med 2 måneder grunnet pandemien, noe også selve seremonien bar preg av med færre journalister, gjester og kjendiser samlet.

Selve showet gikk uansett sin gang og blant vinnerne fikk våre naboer Danmark med seg hele to statuetter for ”beste utenlandske film” og ”klipp”, flestnominerte Mank gikk hjem med 2 statuetter, mens Chloé Zhao ble historisk da hun som første asiater vant ”beste regi” for sin Nomadland, en film som også stakk av med den gjeveste ”beste film”.

Les mer og få med deg hele listen over Oscarvinnerne under.


[ Scroll ned å få med deg resten av artikkelen under bildet ]
Annonse:

Oscarvinnerne 2021:

Beste film
- Nomadland (Chloé Zhao, Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey)

Beste mannlige hovedrolle
- The Father (Anthony Hopkins)

Beste mannlige birolle
- Judas and the Black Messiah (Daniel Kaluuya)

Beste kvinnlige hovedrolle
- Nomadland (Frances McDormand)

Beste kvinnlige birolle
- Minari (Youn Yuh-jung)

Beste animasjonsfilm
- Sjel (Pete Docter, Dana Murray)

Beste foto
- Mank (Erik Messerschmidt)

Beste kostymer
- Ma Rainey's Black Bottom (Ann Roth)

Beste regi
- Nomadland (Chloé Zhao)

Beste dokumentarfilm
- My Octopus Teacher (James Reed, Pippa Ehrlich, Craig Foster)

Beste kortfilmdokumentar
- Colette (Anthony Giacchino, Alice Doyard)

Beste klipp
- Sound of Metal (Mikkel E.G. Nielsen)

Beste sminke og hårstyling
- Ma Rainey's Black Bottom (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson)

Beste filmmusikk
- Sjel (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

Beste orginalsang
- Judas and the Black Messiah (H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas)

Beste animerte kortfilm
- If Anything Happens I Love You (Michael Govier, Will McCormack)

Beste kortfilm
- Two Distant Strangers (Martin Desmond Roe, Travon Free)

Beste lyd
- Sound of Metal (Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés, Phillip Bladh)

Beste spesialeffekter / Visuelle effekter
- Tenet (Andrew Jackson, David Lee , Andrew Lockley, Scott R. Fisher)

Beste adapterte manus
- The Father (Christopher Hampton, Florian Zeller)

Beste orginalmanus
- Promising Young Woman (Emerald Fennell)

Beste produksjondesign
- Mank (Donald Graham Burt, Jan Pascale)

Beste internasjonale film
- Another Round (Thomas Vinterberg)

Diskusjon

 
 

   Filmfront.no © Filmfront AS 2021 Les mer om filmfront

   Alle navn, merkenavn og bilder er copyright til de respektive eiere og skapere.